Az elmúlt napokban a neten rohamosan elterjedt marsi "ufók" egyszerû pixelhibák, illetve az eredeti NASA-képek megbuherált változatai.
Amióta a NASA Curiosity Mars-járója földet ért a vörös bolygón, és bekapcsolta a kameráit, folyamatosan érkeznek a felvételek a Marsról. A képek igen látványosak és tudományos szempontból is érdekesek, de az UFO-hívõk ezzel nem elégednek meg: szerintük a rover már számos ismeretlen repülõ tárgyat és más furcsaságot örökített meg a bolygón.
Az elsõ találgatások már rögtön a landolás után szárnyra kaptak, ugyanis a marsi horizontról készül felvételeken megjelent egy távoli, homályos alakzat, majd hirtelen el is tûnt. Hamar világossá vált azonban, hogy nem földönkívüli-tevékenységrõl van szó, hanem csak a Curiosityt talajra helyezõ égi daru ért földet körülbelül 600 méterre a rovertõl, és ennek a porfelhõje látható a felvételeken.
Az UFO-hívõk azonban nem adták fel: egy YouTube-felhasználó szerint a Mars-járó más felvételein négy lehetséges repülõ csészealj látható. A videót már közel kétmillióan látták. Hannard szerint az eredeti képeken nehezen láthatók a kis fehér pontok az égbolton, ezért õ néhány szûrõ segítségével könnyebben láthatóvá tette azokat.
Marc Dantonio videoelemzõ (aki számos UFO-felvételt analizált már, és speciális effekteket készít az amerikai kormány számára) elmondta: most is biztos benne, hogy a kamera pixelhibáiról van szó. Dantonio szerint minden CCD-érzékelõben találhatók hasonló hibák, de a nyugodt és vékony marsi atmoszférában ezek feltûnõbbek, mint az aktív földi atmoszférában. Valójában pontosan a felvételek utólagos szerkesztése miatt tûnik úgy, mintha lenne valami az égbolton.
Egy másik, elsõre keményebb diónak tûnõ próbálkozás: egy felhasználó videóján két fehér pont látható, amelyek fokozatosan felemelkednek a marsi horizontról. A feltöltõ szerint a videó alapját képezõ sorozatfelvételeket a rover egyik veszélyelkerülõ kamerája készítette, és véletlenül szivárogtak ki a NASA-tól.
A képek tényleg a NASA-tól származnak, valójában a Curiosity elsõként közölt képei közé tartoznak, amelyeken az égi darutól származó, fent említett porfelhõ is látható. A különbség az, hogy a NASA eredeti felvételein nincsenek ilyen mozgást végzõ fehér pontok.