2024.04.25. - Márk

Speciális érzékelés

Speciális érzékelés
Az érzékfeletti észlelés vagy rövidítve ÉFÉ fogalmát Sir Richard Burton használta elsõként 1870-ben; mégis J. B. Rhine munkássága nyomán terjedt el a köztudatban, aki az 1930-as években tanulmányozta a jelenséget a Duke Egyetemen.

A kifejezést gyûjtõfogalomként használják az információszerzés olyan eseteire, melyek a jelek szerint meghaladják az érzékelés ismert, szokványos módjait, s melyek mégis fizikai jelenségekrõl nyújtanak helyes ismereteket.
kutya cica örökbe fogadás állatvédelem szja 1%

Ufo- scifi sztorid van? küldd el nekünk a szerk[kukac]zug.hu címre!
Típusaira a következõ elnevezések használatosak: clairvoyance (tisztánlátás); clairaudience (tisztánhallás); clairsentience (tisztánérzékelés vagy tisztánérzés); távolbalátás (információszerzés távolból); prekogníció (jövõvel kapcsolatos információszerzés); retrokogníció (múlttal kapcsolatos, nem szokványos információszerzés); pszichometria (fizikai tárgy és vele összekapcsolódó élõlények történetének "leolvasása" a tárgy megérintésének segítségével), telepátia (elmék közti közvetlen kommunikáció); metagnómia (egyesek a clairvoyance egy formájának vagy alosztályának tartják, s jövõbeli eseményekkel kapcsolatos információszerzést értenek alatta; mások tágabb értelemben, az "érzékfeletti észlelés" szinonimájaként használják a fogalmat).

Sok esetben átfedések lehetségesek a felsorolt fogalmak között, így például a pszichometria egyúttal retrokogníció is; a prekogníció és a retrokogníció a távolbalátás egyik esetének tekinthetõ (mely esetekben az információszerzés idõbeli távolsággal áll összefüggésben), stb. Egy-egy elnevezéshez gyakran nem kötõdik általánosan elfogadott jelentés; így például "clairvoyance" alatt sokan távoli tárgyakkal, élõlényekkel vagy eseményekkel kapcsolatos vizuális információk (nem szokványos úton történõ) megszerzésének folyamatát értik; mások tágabb értelemben, bármilyen fajtájú információ paranormális megszerzésének jelölésére használják a kifejezést. Emellett egy-egy konkrét esetben sokszor nagyon nehéz - ha nem egyenesen lehetetlen - megállapítani, hogy az ÉFÉ melyik típusa mûködött közre (így pl. ha egy "adó" a telepatikus küldés szándékával kártyalapok képét küldi a "vevõnek", s az utóbbi valóban jó találatokat ér el a feladatban, igazából nem tudjuk megállapítani, hogy a jó eredményeket telepatikus úton, az "adó" elméjével kommunikálva szerezte-e, vagy pedig clairvoyance révén, kommunikáció igénybe vétele nélkül). Míg nem áll a rendelkezésünkre olyan osztályozási rendszer, melynek felosztásaiba könnyedén és egyértelmûen besorolhatnánk élményeinket, célszerû egy helyre, az "érzékfeletti észlelés" átfogó neve alá gyûjtenünk az ÉFÉ-vel kapcsolatosan szerzett tapasztalatainkat.